Bakan Tekin, Ekonomi Koordinasyon Kurulunda Türkiye’nin Mesleki Eğitim Politikasında Yeni Yaklaşımları Sundu

Bakan Tekin, Ekonomi Koordinasyon Kurulunda Türkiye’nin Mesleki Eğitim Politikasında Yeni Yaklaşımları Sundu

Ekonomi Koordinasyon Kurulu, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz başkanlığında toplandı. Toplantıya katılan Millî Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, Türkiye’nin mesleki eğitim politikasındaki yeni yaklaşımlar konusunda sunum yaptı.

Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK), Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz başkanlığında Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde toplandı.

Toplantıya Millî Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı İbrahim Şenel, AK Parti Grup Başkanı Abdullah Güler, Genel Başkan Yardımcısı Nihat Zeybekci, Millî Eğitim Bakan Yardımcısı Kemal Şamlıoğlu ile ilgili kurum ve kuruluşların temsilcileri katıldı.

Toplantı gündeminde Mesleki ve Teknik Eğitim Politika Belgesi de yer aldı. Millî Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, Türkiye’nin mesleki eğitim politikasındaki yeni yaklaşımları kurula sundu.

Ekonomi Koordinasyon Kurulu toplantısının ardından yapılan yazılı açıklamada “Eğitim-istihdam-üretim ilişkisini güçlendirmek ve iş gücü piyasasının ihtiyaç duyduğu nitelikli istihdamı sağlamak amacıyla mesleki ve teknik eğitimin güçlendirilmesine yönelik yürütülen çalışmalar ve yeni yaklaşımlar değerlendirilmiştir.” denildi.

Açıklamada ayrıca mesleki eğitim ve iş gücü piyasasına ilişkin, ilgili diğer paydaşların da yer aldığı daha kapsamlı bir çalışmanın yapılması yönünde görüş birliği oluştuğunun altı çizildi.

Yukarı