Bakan Tekin, Öğrencilerle “Yıldız Tozu” Filmini İzledi

Bakan Tekin, Öğrencilerle “Yıldız Tozu” Filmini İzledi

Mustafa Kutlu’nun aynı adlı eserinden uyarlanan, yönetmenliğini Ahmet Sönmez’in üstlendiği “Yıldız Tozu” filmine Millî Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in de katıldığı özel gösterim yaptı.

Filmi, Bakan Tekin’in yanı sıra Bakan Yardımcısı Nazif Yılmaz, yazar Mustafa Kutlu, filmin yönetmeni Ahmet sönmez ile öğrenciler izledi.

Tekin, gösterimin ardından basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Mustafa Kutlu’nun hikâyelerini sürekli okuduğunu ve sevdiğini belirterek “Filmde o ambiyans yansıtılır mı diye merak içindeydik. Ben çok beğendim. Hem filmin yapılışı hem hikâyenin işleyişi hem de filmin yapıldığı coğrafya itibarıyla Anadolu medeniyetinin yükseldiği insanların yaşadığı çok çok güzel köylerimiz, mekânlarımız var. İnşallah, bu açıdan da sektöre örnek olur. Anadolu’daki bu köyler tanınmış olur.” dedi.

Tekin, Millî Eğitim Bakanlığı bünyesindeki öğretmen ve öğrencilere filmi görmelerini tavsiye edeceğini kaydederek sözlerini şöyle sürdürdü: “Gerçekten konusu itibarıyla, vermek istediği mesaj itibarıyla güzel işlenmiş bir film. Hem Mustafa Kutlu’ya hem yönetmenimize içtenlikle teşekkür ediyorum. Ben filmin izlenmesini istiyorum, izlenmesi için ne gerekiyorsa ona göre kararlarımızı alacağız inşallah.”

“İyi ki ben bu hikâyeyi yazmışım, iyi ki Ahmet bunu çekmiş”

Yazar Mustafa Kutlu, Ahmet Sönmez’in iyi bir yönetmen olduğuna işaret ederek “Doğu Anadolu’da Kemaliye diye bir yer var. Orada gördüğümüz yer, bir köydür. Sadece Cumalıkızık değil, Kemaliye’de de böyle yerler olduğunu görün. Dört dörtlük bir film olmuş. İyi ki ben bu hikâyeyi yazmışım, iyi ki Ahmet bunu çekmiş. Çok sevinçliyim.” diye konuştu.

Kutlu, hikâyesinin beyaz perdeye uyarlanmasının kendisini çok mutlu ettiğini ifade ederek sinemaseverleri iyi bir filmin beklediğini dile getirdi.

Yönetmen Ahmet Sönmez ise Bakan Tekin’e teşriflerinden ötürü teşekkür ederek “Mustafa Kutlu hikâyesini filme uyarlamak benim için çok keyifli bir şey. Biz elimizden geldiğince Anadolu topraklarının kokusunu yansıtmaya çalıştık. Artık takdir seyircimizin. İnşallah, hakkını bulur.” dedi.

“Yıldız Tozu” filmi hakkında

Yazar Mustafa Kutlu’nun aynı adlı eserinden uyarlanarak beyaz perdeye aktarılan yapım, 22 Eylül’de sinemaseverlerin beğenisine sunulacak.

Yapımcılığını 24 Kare Film ve Sinehane’nin üstlendiği film, küçük bir kasabada kardeşini kaybetme korkusuyla karşı karşıya kalan bir çocuğun duygu dolu öyküsünü anlatıyor.

Yukarı