Bakan Tekin, Paris’te Cezayirli Mevkidaşı ile Bir Araya Geldi

Bakan Tekin, Paris’te Cezayirli Mevkidaşı ile Bir Araya Geldi

Millî Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, 42. Genel Konferans öncesinde UNESCO Genel Merkezi’nde Cezayir Millî Eğitim Bakanı Abdelhakim Belaabed ile bir araya geldi. Bakan Tekin, Türkiye’nin Paris Büyükelçisi Yunus Demirer ve UNESCO Daimi Temsilcisi, Büyükelçi Gülnur Aybet ile de ayrı ayrı görüştü.

Millî Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, Fransa’da düzenlenen Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu (UNESCO) 42. Genel Konferansı’na katılmak ve Türkiye adına “Ulusal Beyan”da bulunmak üzere Paris’e gitti.   

Paris programı kapsamında çeşitli temaslarda bulunan Bakan Tekin, UNESCO Genel Merkezi’nde Cezayir Millî Eğitim Bakanı Abdelhakim Belaabed ile bir araya geldi. Görüşmede iki ülke arasındaki eğitim ilişkileri ele alındı.

Programı çerçevesinde Türkiye’nin Paris Büyükelçiliğini de ziyaret eden Bakan Tekin, Büyükelçi Yunus Demirer ile görüştü.  Tekin görüşmeye ilişkin “Bakanlık olarak ülkemizin dış politika hedefleri ile uyumlu eğitim diplomasisi faaliyetlerini yürütmek, uluslararası iş birliğinden en üst düzeyde faydalanmak ve gerçekleştirdiğimiz çalışmaların uluslararası alanda görünürlüğünü artırmak en temel amaçlarımız arasındadır. Bu kapsamda Paris Büyükelçi’miz Yunus Demirer ile bir araya gelerek yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız ve öğrencilerimizin eğitime dair tüm süreçlerini değerlendirdik.” ifadelerini kullandı.

Tekin, UNESCO Daimi Temsilcisi, Büyükelçi Gülnur Aybet ile de bir araya geldi. Aybet ile konferans öncesi değerlendirmelerde bulunduğunu kaydeden Bakan Tekin, “Dünyaya değer katan, dünyayı değiştiren ve uluslararası barışın sağlanmasında temel unsurun eğitim olduğunun farkındayız.” dedi.

Millî Eğitim Bakanı Tekin’e temaslarında Bakan Yardımcısı Celile Eren Ökten ile AB ve Dış İlişkiler Genel Müdürü Tuba Korkmaz da eşlik etti.

Yukarı