“Gastronomi Festivali” düzenlendi

“Gastronomi Festivali” düzenlendi

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Turizm Fakültesi, Gölbaşı Kaymakamlığı ve Gölbaşı Belediyesi iş birliğiyle Gastronomi Festivali düzenledi. 15-16 Ekim tarihleri arasında devam eden festival, ‘Mutfakta Bilim Var!’ sloganıyla öğretim elemanları ile sektör çalışanlarını bir araya getirdi. Festivalde, söyleşiler ve atölye çalışmaları da gerçekleştirildi. Halka açık olan festivalde sektörden birçok temsilci stant açarken ziyaretçilere çeşitli ürünlerden ikram edildi. Festivalin ikinci gününde ise ‘Akademisyen Şeflerin Lezzetleri’ adıyla bir yemek yarışması düzenlendi. Gastronomi Festivali için 15 Ekim’de Gölbaşı Yerleşkesinde bir açılış programı yapıldı. Programa Rektör Prof. Dr. Yusuf Tekin, Ankara Vali Yardımcısı Mustafa Erkayıran, Gölbaşı Kaymakamı Tülay Baydar Bilgihan, Gölbaşı Belediye Başkanı Ramazan Şimşek ile öğretim elemanları ve öğrenciler katıldı.

“Bir gelenek başlatmak için buradayız”

Rektör Prof. Dr. Yusuf Tekin, programda yaptığı konuşmasına Barış Pınarı Harekatı’nı gerçekleştiren Türk Silahlı Kuvvetleri’ne muvaffakiyetler dileyerek başladı. Gastronomi Festivali’nin önemine dikkat çeken Rektör Tekin, “Bugün burada bir gelenek başlatmak için buradayız. Gastronomi hem bir bilim hem de bir sanat. Gastronomi alanında ülkemize nasıl hizmet edebiliriz çabası içindeyiz” ifadelerini kullandı. Yeme içme kültürünün toplumun kültürünü yansıttığını ve ortak bir değer olduğunu vurgulayan Rektör Tekin, “Yeme içme kültürümüz bizi birarada tutan değerlerden biridir. Yediğimiz, içtiğimiz şeyler o coğrafyanın yapısı, ortamıyla ilgili bilgiler verir” dedi. “Turizm Fakülteleri içinde bu bölümümüz ülkemizdeki mutfak kültürü üzerine araştırma yapan bir bölümdür. Kültürümüze bu konuda akademik olarak katkı sunma çabasındayız” şeklinde konuşan Rektör Tekin, Gastronomi Festivali’nin gelenekselleşmesini arzuladığını ifade etti. Festivale destek veren Gölbaşı Belediyesi, Gölbaşı Kaymakamlığı ve diğer kuruluşlara ayrı ayrı teşekkür eden Rektör Tekin, “Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Festivalimizin hayırlı olmasını diliyorum” ifadeleriyle sözlerini tamamladı.

Ankara Vali Yardımcısı Mustafa Erkayıran da, “Yeme içme artık sanata dönüşmüş durumda. Ülkemizde üretilen ürünlerden dolayı mutfağımız bir hayli zengin. Bize düşen ülkemizin bu zenginliğini ortaya çıkarmaktır. İnanıyorum ki, bu etkinlik gelecek yıllarda gelenekselleşecek. Etkinlikte emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu. Turizm Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. İrfan Yazıcıoğlu ise Gastronominin önemine dikkat çekmek için Gastronomi Festivali düzenlediklerini vurguladı. Dekan Yazıcıoğlu, “Festivalimize destek veren Rektörümüze, Gölbaşı Belediye Başkanımız ve Kaymakamımıza teşekkür ediyorum” dedi.

Açılış programının ardından kurdele kesildi. Rektör Prof. Dr. Yusuf Tekin ve protokol standları teker teker gezdi ve ürünler hakkında bilgi aldı.

Yukarı