Kahramanmaraş Beşiktaş İlkokulu Törenle Hizmete Açıldı

Kahramanmaraş Beşiktaş İlkokulu Törenle Hizmete Açıldı

Millî Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, Kahramanmaraş’ta Beşiktaş İlkokulunun açılış törenine katıldı.

Millî Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, Adıyaman’daki programının ardından Kahramanmaraş’a giderek temaslarda bulundu. Pazarcık ilçesindeki Beşiktaş İlkokulunun açılış törenine katılan Bakan Tekin, burada yaptığı konuşmada asrın felaketinin etkilerinin unutulmasına bir nebze de olsa katkı sağlayacak bir etkinlikte yer almaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın deprem bölgesinde yapılan çalışmaları yakından takip ettiğini ifade eden Bakan Tekin, hem kendisinin hem de diğer bakanların deprem bölgesini gündemin birinci sırasına koyduğunu belirtti.

Depremin ilk anından itibaren Millî Eğitim Bakanlığı olarak yaptıkları çalışmalardan bahseden Tekin, şunları söyledi: “Deprem olduğu andan itibaren öğretmen arkadaşlarımız, Bakanlık merkez teşkilatındaki arkadaşlarımız, taşradaki idarecilerimiz hepsi işin bir yerinden tutarak katkı sunmaya çalıştı. Yüzlerce etkinlik yaptık. Hastanelerde sınıflar kurmaktan tutun, 8. sınıf öğrencilerine Türkiye’nin her tarafında eğitim öğretimlerine devam etmeleri için kontenjan açmaya kadar… Öğretmen atamalarında, buradaki eksikleri giderebilecek, norm ihtiyacını kapatacak, pozitif ayrımcılıktan tutun, burada çalışan öğretmen arkadaşlarımızın problemlerini çözmeye kadar elimizden geleni yaptık. Velilerimizin hem zaman geçirmelerine, hem meslek edinmelerine katkı verecek hayat boyu faaliyetlerinden tutun, psikososyal destek ünitelerine kadar aklınıza gelebilecek her alanda organizasyon yaptık.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Her bakan kendi alanıyla ilgili olarak 6 Şubat’tan önce ilin durumunu bir an önce eskisinden daha iyi hâle getirecek.” şeklinde talimat verdiğini ve kendilerinin de Bakanlık olarak bu alanda çalışma yürüttüğünü ifade eden Tekin, 6 Şubat öncesinde Kahramanmaraş genelinde 1.017 okulda toplam 10 bin 133 dersliğin bulunduğunu anımsattı.

Kahramanmaraş’ta deprem nedeniyle 97 okulun kullanılamaz hâle geldiğini aktaran Tekin, sözlerine şöyle devam etti: “Totalde baktığımızda bizim deprem sonrası, yani 6 Şubat’tan sonra okullar açıldığı andan itibaren toplam Kahramanmaraş genelinde yaklaşık 8 bin 446 dersliğimiz kullanılabilir hâlde. Yani 2 bin civarında dersliğimiz kullanılamaz hâle geldiği için deprem esnasında 2 bin civarında eksik derslikle eğitim öğretim hayatına başladık. Fakat aradan geçen zaman zarfında yatırım programımıza koyduğumuz, ihalesi başlanan, tamamlanan ya da ihale süreci devam eden ama 2024-2025 eğitim öğretim yılının başına kadar tamamlamayı hedeflediğimiz toplam derslik sayısı 2 bin 292. Aklınıza gelebilecek, yıkılmış, hasar görmüş yeni yerleşim yerleri sebebiyle ihtiyaç hasıl olmuş her yerdeki okullarımız, yatırım programımızın içinde. Toplamda bir aksilik olmazsa,  inşallah bir sorun çıkmazsa kentte 2024-2025 eğitim öğretim yılında 10 bin 738 derslikte eğitim öğretim hayatına başlamış olacağız.”

“Her toplantıda ve ortamda ailelerimizden eğitim öğretim sürecinde bize paydaş olmalarını istiyoruz”

Bakan Tekin, attıkları bütün adımlarda kendilerine paydaşlar aradıklarını ve bu noktada en büyük paydaşların ebeveynler olduğunu ifade etti.

Yapılan bütün bilimsel çalışmalarda ebeveynlerin katkısının çok önemli olduğunun ortaya çıktığını aktaran Tekin, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Her toplantıda, her ortamda ailelerimizden eğitim öğretim sürecinde bize paydaş olmalarını istiyoruz. Bize destek olun. Siz, bize destek olmazsanız eğitim öğretim sürecinde aldığımız bütün tedbirlerin başarılı olma ihtimali yüzde 50. Çocuklarımız okusun istiyorsunuz. Okuma yazma alışkanlığı gelişsin istiyorsunuz, başarılı olsun istiyorsunuz ya da dijital bağımlılığı olmasın istiyorsunuz. Sizin örnek olmanız, bizim bu konuda alacağımız tedbirler kadar etkili. Eğer ondan okuma alışkanlığı gelişsin istiyorsanız, istirhamımız velilerden lütfen evinizde çocuklarınızla beraber kitap okuyun. Çocuğunuzun telefona, televizyona, sosyal medya mecralarına bağımlılıktan kurtulmasını istiyorsanız önce siz kurtulun. Önce siz yapmayın, siz örnek olun, ardından çocuklarımızdan isteyelim. Bütün akademik çalışmalar, bilimsel çalışmalar diyor ki en güzel öğretme metodu göstererek, yaşayarak öğretmek. Dolayısıyla bizim önemli paydaşlarımızdan biri aileler.”

Spor kulüplerine çağrı

Bakan Tekin, spor kulüplerinin kamuoyunun desteğini en çok alan sivil toplum örgütlerinden olduğunu, futbolcuların ve yöneticilerin de topluma örnek olma noktasında çok önem taşıdığını söyledi.

Beşiktaş’a desteklerinden dolayı teşekkür eden Tekin, “Beşiktaş’a hem bu okuldaki emek ve katkısından dolayı hem de Türkiye’deki sportif yeteneklerin keşfedilmesi için verdikleri desteklerden dolayı ya da bundan sonra verecekleri desteklerden dolayı teşekkür ediyorum. Kulüp başkanlarımızdan bu tür hayır işlerine biraz daha zaman ayırmalarını, kaynak ayırmalarını, emek harcamalarını özellikle istirham ediyorum. Millî Eğitim Bakanı olarak istirham ediyorum. Çünkü bizim eğitim ve öğretim sürecimizin, paydaşlarından bir tanesi de sivil toplum örgütleri. Bu anlamda da spor kulüpleri bizim kardeşimiz.” diye konuştu.

Beşiktaş Spor Kulübü Başkanı Ahmet Nur Çebi ise konuşmasında, deprem bölgesinde barınmanın yanı sıra çocukların geleceği için okullar yapmaları gerektiğini de düşünerek bu düşünceyi hayata geçirdiklerini ve okul yapımlarına devam edeceklerini aktardı. Çebi, “Üç tane daha sözümüz var. Bu sene içinde tamamlayacağız. Özellikle de şunu belirtmek istiyorum ki öğretmenlerimizin Anadolu’nun her köşesinde yetiştireceği kıymetli evlatlarla bu ülke ayağa kalkacaktır. Dolayısıyla daha önce de belirttiğim gibi sadece öğretmenlik yapmak, bilgi vermek, öğretmek, eğitmek dışında bu depremde hırpalanan, kafalarda kalan sorunları da çözebilmek çok değerli öğretmenlerimize ekstra bir görev olarak düşmektedir. Beşiktaş ailesi olarak bunu yapmaktan onur ve gurur duyuyoruz. Bize bu imkânı sağlayan hükûmetimize de teşekkür ediyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Konuşmaların ardından okulun açılışı gerçekleştirilerek öğrenci ve öğretmenlere başarı dileklerinde bulunuldu.

Yukarı