MEB Tarafından Sahneye Konulan “Cumhuriyete Doğru” Oyunu, İstanbul’da İzleyiciyle Buluştu

MEB Tarafından Sahneye Konulan “Cumhuriyete Doğru” Oyunu, İstanbul’da İzleyiciyle Buluştu

Cumhuriyetin 100. yılı projeleri kapsamında Vakıfbank ana sponsorluğunda Millî Eğitim Bakanlığınca hazırlanan “Cumhuriyete Doğru” adlı tiyatro oyunu; Ankara, Samsun, Ordu, Trabzon, Erzurum, Sivas, Tokat ve İzmir’in ardından İstanbul’da izleyici ile buluştu. Gösterime Millî Eğitim Bakanı Yusuf Tekin ile spor, sanat ve iş dünyasından davetliler, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

Millî Mücadele’yi ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşundaki kahramanlık hikâyesini anlatan “Cumhuriyete Doğru” adlı tiyatro eseri, Millî Eğitim Bakanlığı tarafından Vakıfbank sponsorluğunda 110 kişilik dev bir sanatçı kadrosuyla ücretsiz olarak öğretmenler ve vatandaşlarla buluşturuluyor.

25 Kasım’da Ankara’da perdelerini açan oyun; Samsun, Ordu, Trabzon, Erzurum, Sivas, Tokat ve İzmir’in ardından bu kez İstanbul’da izleyici karşısına çıktı.

Millî Eğitim Bakanı Yusuf Tekin de oyunun İstanbul Zorlu Performans Sanatları Merkezi’ndeki gösterimine katıldı. Sanat, spor, siyaset ve iş dünyasından davetlilerin yer aldığı gösterimi izleyenler arasında tiyatro oyuncusu ve yönetmeni Haldun Dormen, eski Kültür Bakanı Ercan Karakaş, oyuncu Serdar Gökhan, Okan Bayülgen ve Suzan Kardeş, gazeteci Uğur Dündar, Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Büyükekşi, İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Şaban Yılmaz, İstanbul’daki üniversite rektörleri, ilçe kaymakamları, vali yardımcıları, İlçe belediye başkanları, akademisyenler, sanatçılar, gazeteciler ve iş insanları yer aldı.

Oyun öncesi basın mensuplarına açıklamada bulunan oyunun yazarı ve yönetmeni Bora Severcan, eseri kaleme alıp yönettiği için büyük onur ve gurur duyduğunu belirterek, iyi bir oyuncu ekibiyle çalıştığını söyledi.

Oyuncu Volkan Severcan, cumhuriyetin kuruluşunu bir tiyatro oyunuyla anlattıklarını söyleyerek, “25 Kasım’da Ankara’da, ondan sonra Samsun, Ordu, Trabzon, Erzurum, Sivas, Tokat ve İzmir’de sahneledik. Şimdi de İstanbul’dayız. Bu oyun hepimiz için çok heyecan verici. Projede çok emeği olan Millî Eğitim Bakanımıza ve projenin fikir babası Doç. Dr. İbrahim Sarıtaş’a ben çok teşekkür ediyorum.” dedi.

Oyuncu Serdar Yeğin de cumhuriyetin 100. yılında Mustafa Kemal Atatürk’ü canlandırmanın her oyuncuya nasip olmadığını vurgulayarak şöyle konuştu:

“Her temsil öncesi dizlerimin bağı çözülüyor. Bu geçmeyecek. Bu oyun oynandığı sürece böyle olacak. Bana bu fırsatı verdiği için meslektaşlarıma çok teşekkür ediyorum. Bu sahneyi paylaştığımız ağabeylerime, arkadaşlarıma ve ablalarıma da çok teşekkür ediyorum.”

Oyuncu Gülen Karaman, iyi bir oyuncu ekibiyle çalıştıklarının altını çizerek, “Cumhuriyetin 100. yılında böyle bir oyunda var olmak gerçekten onur verici. Umarım defalarca bu oyunu oynarız.” ifadelerini kullandı.

Eserde Mareşal Fevzi Çakmak’ı canlandıran Erhan Yazıcıoğlu ise şunları aktardı: “Keşke onun çekirdeği kadar olabilseydim. Cumhuriyetimizin 100. yılı. Atatürk ve cumhuriyet o kadar güzel iki kavram ki… Bu oyun 100. yıla o kadar güzel yakıştı ki… Büyük bir onur ve keyifle oynuyorum. Kendi adıma, bu oyunun en önemli tarafı birleştirici oluşudur. Bugün bu güzel ülkeyi bölmeye çalışanlar olsa da kimse bunu başaramayacak. Zaten Atatürk’ün ruhu öyle tepemizde ki umarım o ruh daha yıllarca gidecek. Bu oyunu küçükten büyüğe herkesin seyretmesini istiyorum. Son yıllarımda bana verilmiş en büyük ödülü baş tacı ettim. Yaşasın tiyatro, yaşasın Türkiye.”

İzleyiciden büyük alkış toplayan oyunun ardından sahneye çıkan Bakan Tekin, tüm ekibe tebriklerini iletti, oyunculara çiçek takdim etti.

Yaklaşık üç yıldır kurgulamaya çalıştıkları “Cumhuriyete Doğru” oyunu projesinin hayata geçirilmesine Volkan ve Bora Severcan’ın vesile olduğunu anlatan Bakan Tekin sahnede performanslarıyla karakterle hayat veren tüm sanatçılara ve bu gösterimde kendilerini yalnız bırakmayan seyircilere teşekkür etti.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının Türk milletini arkalarına alıp Millî Mücadele’yi başlatarak sonucunda Türkiye Cumhuriyeti’ni nasıl kurduklarını gözler önüne seren bu tiyatro eseri, Bora Severcan tarafından yazıldı ve yönetildi. Koreografide Özgür Adam İnanç ve Serhat Güdül’ün imzaları bulunan tiyatro oyununun orijinal müzikleri ise Selim Atakan tarafından bestelendi. Oyunun orijinal müzikleri olarak Mehmet Akif Ersoy’un “Birlik” şiiri ve sözleri İbrahim Sarıtaş’a ait olan Cumhuriyet Marşı, özgün bestelerle yine Selim Atakan tarafından bu proje için özel olarak hazırlandı. Proje yapımcılığını Volkan Severcan üstlenirken, proje danışmanlığını ise Doç. Dr. İbrahim Sarıtaş yaptı. Oyunun yazımı aşamasında tarihsel gerçekliklerin doğru yansıtılması için Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi öğretim üyelerinden oluşan 15 kişilik bir arşiv araştırması ekibi çalıştı.

110 kişilik dev sanatçı kadrosunda başrolleri Serdar Yeğin, Gülen Karaman, Erhan Yazıcıoğlu, Ahmet Yenilmez, Zuhal Yalçın, Levent Özdilek, Şebnem Özinal, Ziya Kürküt, Sefa Zengin, Yiğit Yapıcı ve Volkan Severcan paylaşıyor.

Oyunun konusu

Oyun bir öğretmenin şehitliği ziyaret ederek 10 yaşındaki öğrencisi Ali’ye, cumhuriyetimizin ilan ediliş sürecini anlatmasıyla başlıyor. Mustafa Kemal Paşa ve silah arkadaşlarının Ankara’da Büyük Millet Meclisini kurması ile devam eden süreçte, Millî Mücadele kahramanlarının ve Türk halkının tek yumruk oluşu ve kanlarının son damlasına kadar savaşarak Millî Mücadele’yi nasıl kazandığı konu ediliyor. Tiyatro oyunu, Mustafa Kemal Atatürk’ün Türkiye Cumhuriyeti’ni ilan edişi ile tamamlanıyor.

Yukarı