SETAV’dan “2013’te Eğitim Çalıştayı”

SETAV’dan “2013’te Eğitim Çalıştayı”

Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA), vakfın toplantı salonunda gerçekleştirdiği “2013’te Eğitim Çalıştayı” ile eğitimle ilgili kamu ve sivil toplum kuruluşları temsilcilerini bir araya getirdi. Çalıştayda konuşan MEB Müsteşarı Yusuf Tekin, 2002’den beri özellikle eğitim alanında önemli değişikliklere imza attıklarını, AK Parti iktidarıyla başlayan dönüşüm sürecinin meyvelerini vermeye başladığı dönemde ise tartışmaların yoğunlaştığını ifade etti.

İlk defa bu yıl uygulanan merkezi yazılılar başta olmak üzere 2013’te eğitim alanında yapılan önemli değişiklikleri hatırlatan Tekin, 15 gündür 81 ildeki geri bildirimlerin değerlendirmesini yaptıklarını, bu kapsamda da büyük oranda pozitif tepkilerle karşılaştıklarını söyledi.

Tekin, dershanelerle ilgili Bakanlığın temmuz ayından itibaren bir analiz yapıldığını ve kasım ayı başında hükümetin bu konudaki programını öğrenip daha sonra piyasada sektörün düşüncelerini alıp hazırlayacakları bir süreci 2014 başına kadar planladıklarını ifade etti.

Ortaöğretime geçiş sistemiyle alakalı olarak yaklaşık 4 ay boyunca öğrenciler, veliler, özel okullar ve diğer ilgililerle görüştüklerini aynı şekilde dershanelerle ilgili de aynı yöntemin sürdürülmesinin planlandığını kaydeden Tekin, 2 ay boyunca sektörde söyleyecek sözü olan herkesle görüşeceklerini belirtti.

Tekin, okullardaki başörtüsü uygulamalarına da değinerek, “Öğrencilerin başörtüsü takmasıyla ilgili şu anda ders bazlı, tuhaf, benim de tasvip etmediğim bir uygulama söz konusu. Bu gündemimizde” dedi.

Eğitimde demokratikleşme, öğretmen yetiştirme stratejisi ve atamalar, ortaöğretime geçişte yeni düzenleme, dershanelerin dönüştürülmesi, geçen ay açıklanan PISA 2012 sonuçları başta olmak üzere eğitimle ilgili yıl boyunca yaşanan gelişmeler, sorunlar ve çözüm önerileri görüşüldü.

Çalıştay’a bürokratlar, akademisyenler, sendika ve sivil toplum örgütleriyle medya mensupları katıldı.

-AA

Yukarı