Vefatının 40. Yılında Necip Fazıl Kısakürek Sempozyumu Erzurum’da Yapıldı

Vefatının 40. Yılında Necip Fazıl Kısakürek Sempozyumu Erzurum’da Yapıldı

Millî Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, Erzurum’daki Atatürk Üniversitesi Nene Hatun Kültür Merkezi’nde Cihannüma Dayanışma ve İş Birliği Derneğince düzenlenen “Eğitim ve Gençlik” temalı, “Vefatının 40. Yılında Necip Fazıl Kısakürek Sempozyumu” na katıldı. 

Millî Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, Erzurum’daki Atatürk Üniversitesi Nene Hatun Kültür Merkezi’nde Cihannüma Dayanışma ve İş Birliği Derneğince düzenlenen “Eğitim ve Gençlik” temalı, “Vefatının 40. Yılında Necip Fazıl Kısakürek Sempozyumu” nda yaptığı konuşmada, çocukluğundan beri İsrail’in Filistin’e yaptığı zulümlerin rutin aralıklarla gündeme geldiğini söyledi.

Uluslararası kuruluşların zulme karşı kayıtsız tutumlarını eleştiren Tekin, şöyle konuştu: “Bizim rahatsız olduğumuz, bize uymuyor dediğimiz, bizi huzursuz eden her ne varsa bir şekilde uluslararası insan hakları metinlerinde karşılıklarını buluyorlar, bize getiriyorlar. Biz de her seferinde mağdur oluyoruz. Şimdi dünya barışını, dünya milletlerinin haklarını korumakla mükellef kuruluşlar, muhtemelen tüm bu saldırılar bitip İsrail amaçladığı hedeflere ulaştıktan sonra çıkacaklar ve kendilerini bu bahsettiğimiz metinlerden referanslarla İsrail’in saldırılarını meşru, İsrail’in kazanımlarını makul ve mantıklı olarak bulacaklar, bize de açıklayacaklar. Ben artık bu düzenden gerçekten bıktım. O yüzden Sayın Cumhurbaşkanımızın ‘Dünya beşten büyüktür.’ mottosunu çok farklı ve değerli bir ifade olarak buluyorum. Gelin hep beraber dünyada insan hakları metinlerini tartışmaya açalım, yoksa sürekli her defasında önümüze bunlar getirilecek.”

Tekin, Cihannüma Dayanışma ve İş Birliği Derneğinin kuruluş hikâyesini övünerek yazdığını ve kurucu genel başkanı olmaktan onur duyduğunu belirterek, binlerce yıllık geçmişin gelecek kuşaklara aktarılmasını arzu eden, bir neslin dönemini ifade eden derneğin, Türkiye’de en çok ses getiren etkinlikler yapan sivil toplum örgütlerinden biri olduğunu anlattı.

Sempozyumun hayırlara vesile olmasını dileyen Tekin, Necip Fazıl’ın sadece Türk edebiyatının bir şair ve yazarı olmadığını; aynı zamanda Türk düşüncesinin, Türkiye’deki entelektüel zeminin, Müslüman düşüncesinin de son derece en önemli fikir adamlarından biri olduğunu dile getirdi.

Necip Fazıl’ın Türkiye’nin siyasi yasak ve baskılarla tarihe geçmiş bir döneminde, inandığı değerler uğruna edebiyatı entelektüel bir fantezi olarak değil, edebi ifade imkânını Müslüman toplumun hizmetine adamış bir sanatkâr olduğunu aktaran Tekin, şöyle devam etti: “Yaşadığı çağ, doğrudan mücadele alanında olmayı gerektiren, insanlık ve Müslümanlık için aksiyonun tam merkezinde yer almayı zorunlu kılan bir çağdır. Türk demokrasi tarihinin sıklıkla vesayet kültürüyle baskı altına alındığı dikkate alındığında, merhum Necip Fazıl’ın bir anlamda darbeler arasına sıkışmış bir şair olduğunu söylemek de aslında yanlış değildir. Sanatkârlığını fikrî ruh dünyası ile besleyen şair, olaylara dışarıdan bakmaktan çok, sanatının her aşamasına düşünce planında cereyan hadiseleri, eylem planını da geçirerek devam etmiştir.”

“Dün ve bugün zulmün tarafı her daim aynı oldu”

Bakan Tekin, Necip Fazıl’ı anmanın Kudüs’ü, Filistin’i hatırlatmayı gerektirdiğini söyleyerek, “Şahit olduğumuz bütün bu cinayetler, vahşet, Müslümanlara yapılan bu zulüm, bize ömrünü Müslümanların birlik ve beraberliğine, selametine adamış Necip Fazıl gibi dava adamlarına daha dikkatli şekilde bir kez daha bakmamızı gerektirir. Dün ve bugün zulmün tarafı her daim aynı oldu. Yarın da aynı olacak, Necip Fazıl dün Müslüman beldelerinde mazlum milletlerin hakikat sesi olduğu gibi, bugün de Gazze’deki Müslümanların cesaretçisidir. İnanıyoruz ki Necip Fazıl gibi sanatkâr ve düşünce adamlarının sesi hiçbir zaman kaybolmayacaktır. Yüksek fikirler zulmün karşısında her daim var olacak. Müslüman bir ahenk, hep devam edecek. Gazze, inşallah, hep devam edecek.” diye konuştu.

Necip Fazıl’ın gençlere verdiği öneme işaret eden Tekin “Milli Eğitim Bakanlığımız çalışkan, sorumluluk sahibi, çevresine duyarlı gençliği inşa etme çabası içindedir. Elimizden gelen her imkânı devreye sokarak çocuklarımızın Necip Fazıl üstadın idealize ettiği bu nesle ulaşmasını sağlamaya çalışıyoruz. Böyle bir gençliği -bu kadar vatansever, ülkesini, milletini bu kadar çok seven bir gençliği- yetiştirmek, inşallah, bizlere nasip olur.” dedi.

Tekin, Necip Fazıl başta olmak üzere Sezai Karakoç gibi değerlerin gelecek kuşaklara aktarılmasında çaba gösteren üniversiteleri, akademisyenleri ve öğretmenleri kutladı.

Sempozyuma, Erzurum Valisi Mustafa Çiftçi, AK Parti Erzurum Milletvekilleri Selami Altınok, Mehmet Emin Öz, Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Metin Düz, İl Emniyet Müdürü Kadir Yırtar, ilçe belediye başkanları, AK Parti Erzurum İl Başkanı İbrahim Küçükoğlu, Cihannüma Dayanışma ve İş Birliği Derneği Başkanı Rıza Yorulmaz, kurum müdürleri, sivil toplum kuruluşları ve siyasi parti temsilcileri, akademisyenler ile öğrenciler katıldı.

Yukarı